Server nedir

Server, Türkçe “Sunucu” olarak adlandırılan, web sitelerin, veritabanlarının ya da özel iş için kullanılan yazılımların barındırıldığı bilgisayar kasasıdır.Bir çok server evimizdeki gibi atx kasa bilgisayar kasası olabildiği gibi çok daha pahalı olan rack tipi serverlarda vardır.Rack tipi serverlar boyutlarına göre 1U, 2U, 4U, 6U  gibi çeşitlendirilir.

1U rack mount server

2U rack mount server

4U rack mount server

Bu rack tipi serverlar rack kabinlerde raflarda üst üste sıralı olarak dururlar.

Serverları server yapan donanımsal olarak şekilleri değil içinde bulunan yazılımlardır.Örneğin web sitelerin barındığı web server, linux işletim sistemi ise apache yazılımının,windows server için de IIS yazılımınının içinde kurulmuş olması ile elde edilir.Yazılım geliştirenler kendi bilgisayarlarında bu web server yazılımlarını kurarak yazdıkları kodları test edebiliyorlar.

Aynı şekilde veritabanı serverı elde etmek için servera, mysql, mssql ya da oracle gibi bir veritabanı yazılımı kurmak yeterlidir.

Yine aynı şekilde ftp server için servera ftp yazılımı kurulur.Tabi çoğunlukla tüm bu yazılımlar tek bir servera kuruluyor.Aynı servera htm apache yazılımını hem de mysql veritabanını kurarak hem web server hem de veritabanı serverı olarak kullanabiliyorsunuz.Bunun yanında ftp yazılımı ve mail server yazılımı vb ihtiyaç duyulan tüm yazılımlar tek servera kurularak hizmet veriliyor genelde.

Yoğun sistemlerde 1 servera apache, 1 servera mysql, 1 servera mail yazılımları kuruluyor.Hatta bunlar da cluster yapıya getirilebiliyor.Örneğin, facebook gibi büyük bir site için yüzlerce serverda sadece apache kurup web servera gelen istekleri tüm serverlara dağıtarak daha hızlı ve kesintisiz yayın yapılabiliyor.Bu şekilde yedekli yapı mysql veritabanı için ve diğer server yazılımları için de geçerlidir.

Host konusuna bir önceki yazımda değinmiştim.Host aldığınızda web serverın harddiskinden size alan tahsis edilir.Serverda sadece sizin web sitenize değil yüzlerce siteye aynı serverda host açılır.Host ihtiyacınız çok büyüdüğünde 1 serverda sadece 1 siteyi barındırabilirsiniz.Bunun için server kiralamanız gerekir.

Server kiralamak için datacenterların web sitelerini ziyaret etmelisiniz.

Datacenterın ne olduğunu öğrenmek için dacenter nedir başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Bu yazı Web kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir